تبلیغات
یاس نبی - زهرا (ع) برترین بانوی جهان
انا اعطیناک الکوثر
شنبه 18 بهمن 1393

زهرا (ع) برترین بانوی جهان

   نوشته شده توسط: ارژنگ    نوع مطلب :یاس نبی (س) ،معرفی کتاب ،

دومین خطبه بانوی اسلام فاطمه زهرا (س) -خطبه ای جانسوز در برابر زنان مدینه-

بانوی اسلام این خطبه را در بستر بیماری بیان كرد، همان بیماری كه هرگز از آن برنخاست، و جان پاك خود را به جان آفرین تسلیم نمود.

خطبهء اول را در حال سلامت، در مسجد پیامبر (ص) و با حضور مردان مهاجر و انصار ایراد فرمود و این خطبه (خطبه دوم) را در برابر زنان مهاجر و انصار، در بستر بیماری و درون خانه.

هم مخاطب مختلف بود، هم زمان و مكان و هم حال بانوی اسلام، ولی لحن هر دو خطبه به خوبی نشان می دهد كه از روحی بلند، سرشار از علم و دانش مملو از محبت به خدا و ایمان، لبریز از درد و رنج سرچشمه گرفته است. هر دو خطبه آهنگی رسا، كوبنده، گیرا و قاطع و شجاعانه دارد، ولی آهنگ خطبه دوم كه اكنون نوبت بحث آن است كوبنده تر، دردناك تر و غم انگیزتر است.

این خطبه كه از دل پر درد دختر گرامی پیامبر اسلام (ص) برخاسته در حقیقت رنج نامه ی اوست. رنجی جان كاه كه تا اعماق استخوانش نفوذ كرده و تمام وجودش را در شعله های سوزان خود فرو برده است، به همین دلیل كلامش در این خطبه رنگ آتش به خود گرفته است چرا كه از دل خونین او سرچشمه گرفته...

 

موضوع كتاب: با این كه كتاب دارای 5 بخش است، اما به واقع از دو بخش تشكیل یافته است؛ یكی درباره  ولادت، ازدواج، فضائل و ... و دیگری خطبه های آن بانوی بزرگوار.

 

زهرا (ع) برترین بانوی جهان / آیت الله العظمی مكارم شیرازی / انتشارات سُرور


برچسب ها: زهرا (ع) برترین بانوی جهان ، معرفی كتاب های مذهبی ،