تبلیغات
یاس نبی - ارزش زن در گذر زمان
انا اعطیناک الکوثر
چهارشنبه 15 شهریور 1391

ارزش زن در گذر زمان

   نوشته شده توسط: ارژنگ    نوع مطلب :مقاله ها ،عفاف و حجاب ،

زندگی زن در میان ملت های عقب مانده قدیم

زندگى زن در امت ها و قبائل وحشى ، از قبیل ساكنین افریقا و استرالیا و جزائر مسكون در اقیانوسیه و امریكاى قدیم و غیر این ها نسبت به زندگى مردان نظیر زندگى حیوانات اهلى بود، آن نظرى كه مردان نسبت به حیوانات اهلى داشتند همان نظر را نسبت به زن داشتند، و به زنان با همان دید مى نگریستند.

 

زندگی زن در میان ملت های متمدن قبل از اسلام

در بین امت های متمدن قبل از اسلام مانند مردم چین و هند و مصر و ایران قدیم نیز زن هیچ گونه استقلال و آزادی نداشته، بلكه در همه شؤون زندگی اش تحت قیمومیت و سرپرستی و ولایت مرد بوده و حق مداخله در هیچ شأنی از شؤون اجتماعی را نداشته است.

در میان این قبایل از زن به عنوان یك انسان متوسط و ضعیف استفاده می كردند،‌انسانی كه هیچگونه حقی نداشت مگر این كه به انسان های دیگر در امور زندگی كمك كند.

 

شخصیت زن از دیدگاه اسلام

اما دین مبین اسلام در قرآن مجید زیباترین، شیواترین و رساترین تعبیر را در ارتباط و همبستگی وجود زن و مرد دارد:

هن لباس لكم و انتم لباس لهن(آنها همانند لباس برای شما هستند و شما همانند لباس برای آنها هستید.)

همانگونه كه لباس برای پوشش و زینت و مایه عفاف است زن و مرد برای همدیگر نیز چنین نقشی دارند و هیچ یك از آن دو بر دیگری برتری ندارد.

در آیه 13 سوره حجرات نیز ملاك برتری را چنین معرفی می نماید:

یَأَیهَا النَّاس إِنَّا خَلَقْنَكم مِّن ذَكَرٍ وَ أُنثى وَ جَعَلْنَكمْ شعُوباً وَ قَبَائلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكرَمَكمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُم(اى مردم ما شما را از یك مرد و یك زن آفریدیم و شما را تیره هایى بزرگ و تیره هایى كوچك قرار دادیم تا یكدیگر را بشناسید نه این كه به یكدیگر فخر كنید و فخر و كرامت نزد خدا تنها به تقوى است و گرامى ترین شما باتقوى ترین شما است.)

تفسیر برخی مفسرین در مورد این آیه این است كه اگر شما بخواهید روی بدن فخر كنید هم مرد از یك مرد و یك زن خلق شده و هم زن از یك مرد و یك زن بوجود آمده است نه خلقت مرد بالاتر از خلقت زن است و نه بر عكس...