تبلیغات
یاس نبی - فضایل حضرت فاطمه (س)
انا اعطیناک الکوثر
طبق روایات وارده: مشهور آن است كه تسبیح حضرت زهرا در دو جا، یكى پس از نماز و دیگرى به هنگام خوابیدن مستحب است.

رسول اكرم (صلى الله علیه وآله ) فرمودند: تعقیباتى هست كه هر كس آنها را بعد از تمامى نمازهاى واجب بگوید ناكام و ناامید نشود، آن عبارت است از: 33 مرتبه سبحان الله 33 مرتبه الحمدالله و 34 مرتبه الله اكبر.

صاحب وسائل اشیعه از حضرت صادق علیه السلام نقل مى كند كه آن حضرت فرمود: تسبیح فاطمه علیها السلام را بگو ! و آن سى و چهار مرتبه الله اكبر و سى و سه مرتبه سبحان الله و سى و سه مرتبه الحمدلله است. به خدا سوگند كه اگر چیزى برتر از آن وجود داشت پیامبر اكرم (صلى الله علیه وآله ) آن را به دخترش آموزش مى داد.

در جاى دیگر از امام صادق علیه السلام نقل كرده اند كه فرمود: خداوند به هیچ تحمیدى برتر از آن عبادت نشده است و اگر برتر از آن چیزى وجود داشت پیامبر اكرم (صلى الله علیه وآله ) آن را به دخترش ‍ مى بخشید (1) گفت آن پس از هر نمازى در هر روز نزد امام صادق علیه السلام محبوبتر از هزار ركعت نماز در هر روز است و هر بنده اى كه ملازم و متعهد نسبت به آن باشد، هیچ گاه شقى و بدبخت نخواهد شد، بنابر این همان گون كه كودكان را به اصل خواندن نماز امر كرده، مى باید به خواندن این تعقیبات نیز امر نمود، زیرا هر چند این ذكر در زبان صد تاست ولى در میزان الهى هزار تا به شمار مى آید، شیطان را دور مى سازد و خشنودى پروردگار را جلب مى نماید، سنگینى هایى را كه در گوشها وجود دارد بر طرف مى كند و آن را هیچ بنده اى نمى گوید مگر اینكه قبل از اینكه پایش را از جاى نماز بر دارد و تكان بخورد، خداوند او را مى بخشد و بهشت را بر او واجب مى گرداند.

 

مخصوصا پس از نماز صبح و هنگامى كه آن را باگفتن لااله الا الله تكمیل كند و سپس استغفار نماید. با گفتن این تسبیحات است كه بنده خدا در جمله كسانى محشور مى شود كه بسیار ذكر خدا مى گویند. الذاكرین الله كثیرا و شایسته آن مى شد كه خداوند از او یاد كند همان گونه كه خداوند وعده كرده و فرموده است : فاذكرونى اذكركم (2)

روایت شده است كه: هر گاه حورالعین یكى از فرشتگان را ببیند كه براى كار به سوى زمین مى آورد، با تسبیحى كه از خاك قبر امام حسین علیه السلام درست شده است راه او را پیدا مى كنند.

از حضرت كاظم علیه السلام نیز روایت شده است كه فرمود: مؤمن از پنج خصلت خالى نیست : مسواك، شانه، سجاده، تسبیح سى و چهار دانه و انگشتر عقیق(3)

 

پی نوشتها:

1- وسائل الشیعه، ج 2 قدیم و ج 4 جدید، باب 10 و 11، ص 1025.

2- جواهر: ج 10، ص 396.

3- مكارم الاخلاق : ص 218، اعمال روزو شب جواهر، ج 10، ص 396.

منبع: كتاب الگوهاى رفتارى حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام)